Staff

STAFF - LIST

 

S.N

Department Name

Teacher Name

Qualification

 

Offg. Principal

Ms. Manju Bhashinee

M.A(Hindi,Sanskrit),M.Phil

1.

Hindi

1       Ms. Sudesh Bhalla

M.A,M.Phil,B.Ed

2.       Ms.Nivedita Arora

M.A,M.Phil

3.      Ms.Bharti Sareen

M.A, M.Phil, B.Ed

2.

English

1.       Dr.(Ms.) Geeta Bhandari 

M.A, M.Phil, Ph.D,TEFL

    2.       Ms.Anmol Nayyar M.A.

3.

 

Punjabi

 

1.       Dr. (Ms.) Gurvinderjit Kaur   

M.A, M.Phil, Ph.D,B.Ed

2.       Ms. Balwinder Kaur

M.A,M.Phill, UGC NET

3.       Ms Amandeep Kaur

M.A(Pbi)(His.),M.Ed,Net-Edu & Pbi CTET

4.

Economics

         Dr.(Ms.) Ranjana Sood

M.A, M.Phill ,UGC NET, Ph.D

5.

Sociology

         Ms Mandeep Kaur

M.A(Soc)(Eng), B.Ed

6.

Sanskrit

         Ms. Manju Bhashinee

M.A(Hindi,Sanskrit),M.Phil

7.

History

         Ms. Bharti Saggar

M.A,M.Phill

8.

Pol.Science

         Ms.Sukhjinder

M.A (Pol Sc & Hindi) B.Ed., PG Dip in Human Rights & Duties, PGDCA ,UGC NET

9

Math

1.      Mr. Ajay

MSc.(Maths),UGC NET

2.      Ms. Sonia

MSc.(Maths),UGC NET

3.      Ms. Kirandeep Kaur M.Sc.(Maths),UGC(NET)
4.      Ms. Aarti

M.Sc.(Maths)

5.      Ms. Shikha  MSc.(Maths)
6.      Ms. Sangeeta Taneja   M.Sc.(Maths)

10.

Music Vocal

1.      Ms Damandeep Kaur

M.A. Music(V)

2.      Mr. Sudhir Sharma MA (Tabla) ,'B' High Grade (All India Radio)

11.

Music Instrument

1.     Sarasvatas Kumar

MA ,UGC(NET)
2.     Mr Anil Sharma MA (Tabla) ,UGC(NET)

12.

Home Science

       Ms. Gurdeep Kaur

M.Sc (FRM),UGC(NET)

13.

Fine Arts

       Ms. Roop ranjan Dharni

M.A Fine Arts, Dip. In Art & Craft,B.Ed

14.

Fashion Designing

       Ms.Indermeet Kaur

Msc FD, B.Ed

15.

Phy. Education

1.       Ms. Parkash Kaur Grewal

MA , Phy.Edu

 2.      Mr. Satnam Singh

B.P.Ed, M.P. Ed NIS (Dip. in Coaching)

     16.

Computer

1.       Mr. Vishal Goyal

M.C.A , UGC-NET

2.       Ms.  Sonia Sharma

M.C.A,M.Phill, M.Tech

3..       Ms.  Amandeep kaur

M.C.A,M.Tech

4.       Ms.  Sonia Trehan

M.Tech

5.       Ms. Sarbjit Kaur

M.C.A.,M.Tech

17.

Commerce

1.       Ms. Neel Kamal

M.Com, M.Phil

2.       Ms. Preety Narula

M.Com,UGC NET

3.       Ms.Reena Matta

M.Com, M.Phil, UGC  NET

4.       Ms. Gurpreet Kaur

M.Com,UGC NET

5.       Ms. Saminder Kaur

M.Com,UGC NET,B.Ed

6.       Ms. Esha Gupta

M.Com,UGC NET,MBA,PGDBM,PGDFM

7.       Ms. Monika Mittal

M.Com, UGC NET ,B.Ed

8.       Ms. Poonam

M.Com, UGC NET ,M.Phil(Finance),PGDBA(Finance)

9.      Ms Deepika

M.Com,UGC NET,B.Ed

10.    Ms Parminder Kaur

M.Com, UGC NET

11.    Ms Jasmeet

 M.Com, UGC NET,M.Ed,M.F.C,PGDST

12.   Ms. Isha Chugh

M.Com,CA Inter

13.   Ms. Ekta Arora  M.Com,MBA, UGC NET
14.   Ms. Ankita M.Com, M.Phill, UGC NET
15.   Ms. Nitika M.Com, CSInter,UGC NET

18.

BBA

 1.       Ms. Ramanpreet Kaur

M.Com, M.Phill, UGC NET

2.       Ms. Ruby

M.B.A CIT, UGC NET ,B.Ed

19.

Cosmetology

         Ms. Amarjeet Kaur

B.A., Post  Graduate Dip. in Cosmetology,Master Degree Hair & Makeup

20.

Librarian

      MS Kulwinder Kaur

M.A., M.Lib ,B.Ed

 
21. B.A B.ED      Dr. (Ms.)Shikha Mishra) Ph.D, MA, UGC NET(EDU)
     Ms. Jasdeep Kaur M.A.(Economics),M.ED,UGC NET(EDU)
    Ms. Harpreet Kaur M.A.(Hindi),M.ED,UGC NET(EDU)
    Ms. Parminder Kaur M.A.(English),M.ED,UGC NET(EDU)
    Ms.Priyanka Garg M.A.(sociology),M.A.(Pol. Sci.),M.A(English),M.ED, UGC NET(EDU)

List of Class III Employee

S.No.

Name

Qualification

1.       

Mr. I.N Arora

B.Com

2.       

Ms Sulakshna Rani

M.A(Punjabi)

3.       

Mr. Ajay

B.Com

4.       

Mr. Sandeep

B.A

5       

Ms Ekta Puri

M.B.A,B.Sc(IT),Dip.in Computer Engg., PGDCA

6      

Mr. Raj Kumar

Graduation, Dip.in Hardware O-Level, CCNA

7.       

Mr. Sanjay Kapila

Store Keeper 

8      

Ms Ranjit Kaur

B.A

List of Class IV Employee

S.N

  NAME

        Designation 

1.

Ms Chanda

Library Attendant

2.

Ms Kamlesh Lal

Lab Attd.(Hm.Sc.)

3.

Ms Asha Rani

Peon(Office)

4.

Mr Kedar Nath

Mali

5.

Mr Kallu Singh

Chowkidar Night

6.

Mr Rajinder Kumar

Safai Karmchari

7.

Mr Vinay

Peon

8.

Mr. Sushil Kumar

Gate Keeper

9.

Mr Raj Kumar

Gatekeeper

10.

Mr Amit

Electrician

11.

Ms Mamta

Peons

12

Ms Sushma

13

Ms Indu Bali

14

Mr Desh Raj

Gardener

15

Ms Madhubala

Lab Attd.(Cosmetology)

16

 

Mr. Sushil

Mr. Ajay

Ms Maya

Ms Baby

Ms Rukmani

Sweeper